ŚWIETLICA SZKOLNA

Kamila Smyk
    Izabela Hofman

Regulamin świetlicy szkolnej

1. CELE I ZADANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ:
      Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości.
      1. Organizowanie zespołowej nauki, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
      2. Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków właściwej postawy społeczno - moralnej ( odpowiednie zachowanie się w szkole, domu i środowisku lokalnym ).
      3. Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego, wyrobienie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy na wolnym powietrzu.
      4. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów.
      5. Kształtowanie nawyków higieny.
      6. Współpraca z rodzicami, wychowawcami klas, a także pedagogiem szkolnym celem rozwiązywania napotkanych trudności wychowawczych.
    2. ORGANIZACJA PRACY ŚWIETLICY:
      1. Nadzór nad pracą świetlicy sprawuje dyrektor szkoły, który zapewnia właściwe pomieszczenie, wyposażenie i środki finansowe na działalność świetlicy.
      2. Lokal świetlicy znajduje się na parterze przy stołówce, gdzie odbywają się zajęcia dydaktyczno - wychowawcze.
      3. Pracownicy:
        1. w świetlicy pracuje dwóch nauczycieli - wychowawców,
        2. działalność świetlicy oparta jest na semestralnych planach pracy.
      4. Czas pracy świetlicy:
        1. 7:15 - 16:00 w dniach nauki,
        2. według potrzeb w dni wolne od nauki .
    3. ZADANIA I OBOWIĄZKI NAUCZYCIELI
      WYCHOWAWCÓW
      1. Kwalifikowanie uczniów do świetlicy - wydawanie kart kwalifikacyjnych, które wypełniają rodzice.
      2. Sporządzanie planu pracy.
      3. Prowadzenie dziennika zajęć.
      4. Współpraca z wychowawcami i nauczycielami poszczególnych klas.
      5. Udzielanie pomocy w nauce uczniom słabszym.
      6. Zwalnianie uczniów z zajęć świetlicowych na podstawie pisemnej prośby rodziców.
      7. Powiadamianie wychowawcę klasy lub dyrektora szkoły ( wicedyrektora ) o problemach zaistniałych podczas zajęć w świetlicy szkolnej.
      8. Odpowiedzialność za powierzony sprzęt.
      9. Pomoc przy wydawaniu posiłków w stołówce szkolnej.
      10. Dbałość o estetykę świetlicy.
    4. PRAWA I OBOWIĄZKI WYCHOWANKÓW ŚWIETLICY:

Uczniowie korzystający ze świetlicy mają prawo do:
      1. Korzystania z pomocy wychowawców świetlicy w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności w nauce.
      2. Rozwijanie swoich zainteresowań i uzdolnień.
      3. Korzystania z pomocy dydaktycznych, gier, sprzętu audiowizualnego będącego na wyposażeniu świetlicy.

Uczniowie korzystający ze świetlicy zobowiązani są do:
      1. Regularnego i obowiązkowego uczestniczenia na zajęciach w godzinach przed i po lekcjach.
      2. Obowiązkowego usprawiedliwienia swojej nieobecności w świetlicy.
      3. Nienagannego i należytego zachowania się w czasie zajęć i po zajęciach w stosunku do wychowawców i kolegów.
      4. Dbania o czystość osobistą i estetyczny wygląd świetlicy .
      5. Poszanowania sprzętu świetlicy, dbania o czystość i estetykę pomieszczeń.
      6. Wypożyczanie gier od dyżurnych i zwracanie ich w należytym stanie.
      7. Właściwego korzystania z komputera, zgodnie z przyjętymi zasadami obsługi.